Цього року, уже вдруге, запланована та відбудеться низка заходів за ініціативою товариства польської культури Іоанна Павла 2, що існує при Роздільнянській парафії римо-католицької церкви Божого Милосердя по вулиці Європейській, 21, присвячена Дню незалежності Польщі. Очікується, що 14 листопада урочистості пройдуть за участю представництва з консулату Польщі в Україні, Європейської місії в Україні, членів товариства польської культури та усіх бажаючих поляків за походженням, які мешкають у нашому краї.
Нині за календарем це 101-а річниця від дня проголошення незалежності сусідньої країни і саме цій події будуть присвячені урочистості в Одесі, де є консульство , та у Роздільній. Поляки глибоко шанують свої традиції, віросповідання, свою ідентичність, мову, культуру. Реалізацію прав на все це забезпечила незалежність, наслідок тривалої, але наполегливої боротьби, що насправді є переконливим зразком для інших країн, які страждають від колоніального рабства.
Ось кілька фрагментів з того героїчного шляху. Кілька фактів ,які свідчать про складові зростання авторитету Польщі у світі та її економічний прорив. Що зробило Польщу однією з найпривабливіших країн у Європі.
Влітку 1980 р. Польщу охопила хвиля страйків,викликаних економічною ситуацією, яка щоразу погіршувалася. Рівень протестів змусив владу піти на поступки. Незалежна самоврядна професійна спілка “Солідарність” за лідерства Леха Валенси зібрала до свого складу майже 10 мільйонів поляків.Та не лише чисельність була особливістю цього народного руху, але піднесення свідомості людей і надія.Зїзд “Солідарності”, оскільки делегати представляли більшість суспільства, назвали парламентом вільної Польщі. Знищити “Солідарність” мріяла не лише Комуністична влада, але й керівництво Радянського Союзу. У Польщі було запроваджено військовий стан. На вулицях з”явились танки і бронетехніка, вимкнули телефони, заборонили виходити на вулицю, більше 10000 осіб було ув’язнено. “Солідарність” діяла у підпіллі .
Але комуністи не змогли подолати економічну кризу.Комуністична система впала, а події у Польщі стали початком процесу її падіння у цілій Центрально-Східній Європі.
Нині,озираючись на свою понад тисячолітню історію Польщі, започатковану хрещенням у 966р., поляки пишаються досягненнями своїх предків та намагаються вчитися на їхніх помилках. Минуле є джерелом ідентичності, яке водночас зобов’язу,є символом повернення Польщі до західного світу став її вступ до НАТО та Євросоюзу.
Вдячні поляки завжди пам’ятатимуть слова святого Папи, сказані ним у Кракові наприкінці його подорожі на батьківщину: “перш, ніж я відійду від вас, прошу, щоб ви усю духовну спадщину, яка називається Польщею, ще раз прийняли з вірою, надією і любов’ю – такою, яку прищеплює нам Христос на святому хресті…, щоб самі не підтинали тих коренів, з яких ми виростаємо”.
Тетяна КАЛАШИНСЬКА.